Kampanya Katılım Koşulları

Adel Kalemcilik

Türkiye’de kırtasiye denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik 1969’da İstanbul-Kartal’daki fabrikasının açılışıyla yolculuğuna başladı. Adel Kalemcilik’in ürettiği kalemler ve kırtasiye ürünleri yüksek kaliteleri ile tüm Türkiye’de tanındı, nesillerin gelişiminde önemli yer aldı.

Dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştiren Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye değer katan yatırımlarına ara vermeden devam ediyor.

2015 yılında Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik, 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulu bu tesiste üretimini sürdürüyor.

Avrupa’nın en yeni kırtasiye fabrikasına sahip Adel, kâğıt ürünleri haricinde, gerek üretim miktarları, gerekse ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumundadır. 60’a yakın ülkeye ihracat yapan Adel, Avrupa genelindeki ağaç cidarlı kalemlerin yaklaşık yüzde 13’ünün de üretimini gerçekleştirmektedir.

Türkiye’nin en modern üretim tesisine sahip Adel, Çayırova’daki tesisinde, ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya ve kopya kalemleri, tükenmez, sıvı mürekkepli kalemler, markörler, keçeli kalemler, pastel boyalar, suluboyalar, silgiler, kalemtıraşlar, parmak boyaları, oyun hamurları ve guaj boyalar üretiyor.

50 yıllık mirasın taşıyıcısı Adel Kalemcilik bugün 4 bin 500’e yakın ürün çeşidi ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Atlas, Max markalarının pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor. Ürün güvenliği ve kalitesine önem veren Adel’in mottosu “Kendi çocuklarımıza kullandırtmayacağımız hiçbir ürünü piyasaya sürmemek”.

Adel Kalemcilik Temmuz 2015’te perakende sektöründeki deneyimi ve geniş bayi ağıyla yeni bir kulvarın oyuncusu oldu. İki yılı aşkın süredir yapılan titiz çalışmalar ve pazar araştırmaları sonucunda, kendi yarattığı Adeland markası dışında; portföyüne kattığı lisanslı markalarla bu sektördeki yerini sağlamlaştırdı. 2018 yılı itibariyle TRT’de yayınlanan ve en çok sevilen çizgi filmlerin kırtasiye ve oyuncak kategorileri lisans hakları da Kalemcilik’e ait olacak.

1996 yılında halka açılan Adel’in günümüzde yüzde 22,60’lık payı, Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. 20 yılda dolar bazında 6 kat büyüyen Adel Kalemcik son 10 yıldır ortaklarına düzenli olarak temettü dağıtmakta ve şirketin pay değeri ile yatırımcısına kazandırmayı sürdürmektedir. Adel Kalemcilik ayrıca 2017 yılında Borsa İstanbul’da işlem gören ve çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim performansları üst seviyede olan şirketlerin dahil edildiği, yatırımcılar için güvenilir bir seçenek sunan, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazanmıştır.

Adel Kalemcilik, kurulduğu günden bugüne tüm çalışmalarını paydaşlarının yanı sıra topluma da faydalı olmak amacıyla ve sürdürülebilir projelere destek vererek gerçekleştirmeye gayret ediyor. Özünde barındırdığı “iyilik” değeri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olan Adel Kalemcilik, çok sayıda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesi yürütmektedir.